Our Sponsors
Results Skevanish 20.09.2020

Skevanish, Sunday 20th September 2020

Class 1 - Junior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Eileen Moloney
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Junior
Aisha Aksoy Elladam Clover 204 64 70.34 1
Sarah Henry Toy Story Boy 202.5 63 69.83 2
Unregistered Junior
Tia Joya Knightsbridge Jack 205.5 63.5 70.86 1
Niamh McBarron Ashlawn Star 203 63.5 70.00 2
Harriet Scott Tullira Fudge 193.5 61.5 66.72 3
Amelia Scott Crossderry Spirit 193.5 61 66.72 4
Julie Higgins Moores Dantean 189 62 65.17 5
Sophie Walsh Treanklye Blue 185.5 57.5 63.97 6
Isibéal Kelly Oreo 184 60 63.45
Elsa Daly Pikie Mae 165.5 54 57.07
Isibéal Kelly Oreo w/d
Isibéal Kelly Oreo w/d
Class 2 - Senior Trailblazers Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Elizabeth Furney
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Junior
Laura Ryan Coolboy Newtime 205 64 70.69 1
Evelyn Hegarty Blackcross Florence 198.5 63 68.45 2
Class 3 - Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Elizabeth Furney
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Lene Aksoy Elladam Clover 184 57.5 63.45 1
Unregistered
Ruth Hegarty Proud Celtic Horizon 214 66 73.79 1
Maria Walsh Buchaill Saile 201.5 63 69.48 2
Clara O’Driscoll Hollycreek Sir Bradley 200 62.5 68.97 3
Anna fox Knoknarun Jim 198.5 60.5 68.45 4
Cathal Murphy Operation Overload 195.5 63 67.41 5
Mary Buttimer Rudolph Valentino 188 58 64.83 6
Anna fox Earl Grey sully 187.5 58 64.66
Annie O Neill Asterix 186 58 64.14
Natalie O’ Driscoll Lonsdales Belville Lady 181 56.5 62.41
Mairead O’Donovan Sunvalley Tia Maria 176 57.5 60.69
Catherine Lordan Shermie 175.5 56.5 60.52
Lorea O Sullivan Annalieese 172 57.5 59.31
Catherine Devlin ChessStar Wood w/d
Unregistered Junior
Tia Joya Knightsbridge Jack 203 64 70.00 1
Niamh McBarron Ashlawn Star 194 60.5 66.90 2
Abbie Murphy Drumsligo Bob w/d
Class 4 - Preliminary DI P15 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Unregistered
David Walsh Rum Swizzle 210.5 69 75.18 1
Lorea O Sullivan Templebready Poppy 191.5 62 68.39 2
Ruth Hegarty Proud Celtic Horizon 186 58.5 66.43 3
Maria Walsh Buchaill Saile 182.5 61 65.18 4
Emma Dair Mac Coul de Sauviat 176 57 62.86 5
Annie O Neill Asterix 173.5 57 61.96 6
Lorea O Sullivan Annalieese 163.5 53 58.39
Martha Young Hillhouse Tinkers Maggie 159 56 56.79
Amy fitzgibbon Kilaclonty flicks 153 53 54.64
Catherine Devlin ChessStar Wood w/d
Unregistered Junior
Gwyn Holmes Little Miss lolly Pop 177.5 57.5 63.39 1
Holly Murphy Grange Flash of Surf w/d
Class 5 - Sportsman Preliminary DI P5 (2012)
Judge - Elizabeth Furney
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 0
Emma Dair Mac Coul De Sauviat 202.5 61 69.83 1
Unregistered
Mary Buttimer Rudolph Valentino 198 60 68.28 1
Finola craven oilean hitachi 185 58.5 63.79 2
Class 6 - Novice DI N23 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Kate Walsh Valiant Dancer 205.5 61 66.29 1
Registered Category 2
Seana Devlin Carraigh Gansey 199.5 60 64.35 1
Unregistered
Clara O’Driscoll Hollycreek Sir Bradley 211 63 68.06 1
Lorea O Sullivan Templebready Poppy 208 61 67.10 2
John Byrne Templecombe Celebration 199 57 64.19 3
Eileen Moloney ODT Silky Seal 195 56 62.90 4
Class 7 - Novice DI N26 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 1
Kate Walsh Valiant Dancer 204 64 70.34 1
Registered Category 2
Seana Devlin Carraigh Gansey 185.5 56.5 63.97 1
Registered Category 3
Vanessa O’ Sullivan Jolly Good Fellow RSH 211.5 66.5 72.93 1
Unregistered
Sarah McCutcheon Camero 190.5 58.5 65.69 1
Class 8 - Elementary DI E50 (2013)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Elizabeth Furney Suir Cavaletto 192 66.21 1
Registered Category 3
Bethany Mackey Bliss 203.5 65 70.17 1
Vanessa O’ Sullivan Jolly Good Fellow RSH 194 60 66.90 2
Unregistered
Vanessa O’ Sullivan Leia 209 65 72.07 1
Sarah McCutcheon Camero 189 59 65.17 2
Sheila Corrigan Quintin 183 59.5 63.10 3
Class 9 - Medium DI M62 (2015)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Registered Category 2
Elizabeth Furney Suir Cavaletto 194.5 62.74 1
Registered Category 3
Bethany Mackey Bliss 204.5 61 65.97 1
Unregistered
Vanessa O’ Sullivan Leia 204 61 65.81 1
Registered Junior
Jessica Grogan Little Miss Sunshine 198 57.5 63.87 1
Jessica Grogan Stepping Spartacus 195 59 62.90 2
Class 11 - Senior Trailblazers Novice DI N23 (2012)
Judge - Jillie Rogers
Rider Horse Score Coll % Place
Laura Ryan Coolboy Newtime 192 60 61.94 1